O Thajsku


Thajské království, zkráceně Thajsko, je stát v jihovýchodní Asii. Jeho sousedy jsou Myanmar, Laos, Kambodža a Malajsie. Hlavním městem je Bangkok. Thajsko patří k častým turistickým cílům. Thajsko bylo v minulosti známo pod názvem Siam, který bylo oficiálním jménem do 11. května 1949. Slovo "thai" znamená "svoboda“. Thajsko neboli Thajské království bylo nezávislé již od roku 1238 a je jedinou zemí v jižní a jihovýchodní Asii, která nebyla nikdy kolonizována, na což jsou Thajci velmi hrdí. Od 24. června 1932 je Thajsko konstituční monarchií a v jejím čele stojí král Bhumiphol Adulyadej. Jedná se o podobný systém, jako ve Spojeném království, i když v Thajsku má monarchie větší vliv. Má daleko větší dozorčí úlohu ve státě a předkládá řadu projektů na rozvoj země. Král a jeho rodina jsou národem velmi milováni a bezmezně uctíváni. Král nastoupil na trůn v roce 1946 a je nejdéle vládnoucím panovníkem.

Fakta a čísla


Populace
necelých 69,9 milionů

Hlavní město
Bangkok - taky někdy nazíván jako "Město andělu" má cca 10 000 000 obyvatel a stále se rozrůstá.
Bangkok je směsicí luxusních drahých domů, residencí, tržišť, rušné dopravy, krásných buddhistických chrámů, které vyzařují klid a pohodu.

Náboženství
buddhismus 94,6 %, muslimské 4,6 %, křesťanství 0.7 %, jiné 0.1 %

Podnebí
Thajské podnebí je tropické, s vysokými teplotami i vlhkostí a vlivem monzunů. Duben a květen jsou měsíce s nejvyššími teplotami v roce, které dosahují v průměru 35 - 36 °C. V červnu začíná jihozápadní monzun, který ovlivňuje východní Thajsko a západní pobřeží. Přináší deštnou sezónu přibližně až do konce září.

Thajská vlajka
 
(c)2009 Všechna práva vyhrazena - Siam Thai-massage